Caretta Carettaların Üreme Alanı; Çıralı

Caretta Carettaların Üreme Alanı; Çıralı

 

Çıralı, Kemer ilçesindeki Olympos Beydağlar Milli Parkı sınırlarında yer alıyor. Özellikle yaz döneminde birçok turist tarafından ziyaret edilen Çıralı müthiş bir sahile sahip. Doğal güzellikleri ve denizi ile insanı adeta büyülüyor.

Küçük bir alana sahip bu şirin yer her iki kısmını da yüksek kayalıkların oluşturduğu bir koyda yer alıyor. Sakin huzurlu ve sessiz bir tatil hedefleyenler için ideal bir yer diyebiliriz Çıralı için.

Tahtalı Dağı’nın eteklerinde bulunan bu küçük yerin sahilinde geceleri ışık yakmak yasaklanmış. Karanlık bir ortamda yıldızları seyredebilirsiniz 😉

3.2 kilometre uzunluğunda bir sahili var bu küçük ve şirin yerin. İnce taneli taşlarla kaplı, oldukça temiz ve kısa mesafede derinleşen suyu ile mükemmel bir plaj burası. Geniş bir kumsalı var.  Bu geniş kumsalı değerli kılan şey aslında  Caretta Carettaların üreme alanı olması. Bu sebeple burası 1. derece sit alanı olarak ilan edilmiş bir yerdir.  Doğallığını bozmayan Çıralı da yapılaşma yasaklanmış. Plajlarda da şemsiye dikmek yasaklanmış. Sebebi Caretta Carettaların yuvalarına zarar verme riski taşıması.

Çıralıya geldiğinizde çadır kurmak hayalinde iseniz. Bu hayalinizi hayata geçirebilirsiniz. Çünkü Çıralıda çadır kurabileceğiniz kamp alanları ve işletmeler mevcut.

Eğer çıralıya yolunuz düşerse mutlaka Çıralı Yanartaş’ına tırmanın. Bu tırmanışınız sayesinde yer altından sızan gazların yeryüzünde aleve dönüşmesini izleyebilirsiniz.

 

 

 

Sibel E