Çanakkale’nin Neyi Meşhur

Çanakkale’nin Neyi Meşhur

Çanakkale ve diğer ilçeler tarihî ve doğal güzellikler bakımından oldukça zengin olmasına rağmen, bölge olması gerekenden oldukça az turist çekmektedir. Turizme fazla yatırım yapılmamaktadır.
Her yıl 25 Nisan’da düzenlenen Anzac Günü’nde Avustralya ve Yeni Zellanda’dan gelen binlerce turist bölgeye akın etmektedir.
Turizm genellikle Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu, Truva Savaşı’na ev sahipliği yapmış Truva Antik Kenti ve Assos Antik Kenti üzerine odaklıdır. Deniz turizmine uygun olmasına rağmen bu yönde bir yapılanma pek yoktur. Çanakkale il sınırları içinde 5 yıldızlı otel sayısı sadece 1’dir.
Gökçeada ve Bozcaada son yıllarda oldukça rağbet gören tatil yöreleri olmuşlardır. Bölgede çok çeşitli su sporları yapılmaktadır. Uçurtma sörfü Kite surfing, rüzgar sörfü, balıkçılık, dalgıçlık, yelkencilik sporlarına, kamp yapmaya doğa yürüyüşlerine uygun çok çeşitli alternatifler bulunmaktadır.
Çanakkale ilinde her yıl Ağustos ayında Truva Kültür ve Sanat Festivali gerçekleşmekte, çeşitli sanatsal faaliyetler yapılmaktadır. Her yıl düzenlenen Çanakkale Bienali de Çanakkale ilinin kültür, sanat ve turizmine katkı sağlamaya aday bir etkinliktir.

Dardanel Balık Konservesi
Çanakkale Truva Atı
Çanakkale Seramik
Çanakkale Höşmerim (Peynir Tatlısı)
Çanakkale Gökçeada
Çanakkale Gelibolu Şehitler Milli Parkı
Çanakkale Domatesi
Çanakkale Bozcaada
Çanakkale Assos Antik Kentleri
Adatepe ve Çetmi (Yeşilyurt) Köyleri

Bu makaleyi bilgisayarınıza PDF dosyası olarak indirmek için tıklayınız: Çanakkale’nin Neyi Meşhur

Sibel

Bir cevap yazın