Çanakkale Mutfağı

Çanakkale Mutfağı

Yüzyıllar boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan bir yer; Çanakkale. Şanlı Türk tarihinde özel bir yere sahip olan bu kent; eşsiz tarihi, doğal insanları, huzurlu ve eşsiz manzaralarının yanı sıra, yöresel yemekleri ve kendine has lezzetleri ile de ünlüdür. Akdeniz mutfağının kendini gösterdiği bir mutfak olan Çanakkale mutfağında, et yemeklerinin ve hamur işlerinin ağırlıkta olduğunu görebilirsiniz.

Ovmaç Çorbası 

canakkale-yoresel-yemekleri-10

Çanakkale’de çorba deyince ilk akla gelenlerden biri ovmaç çorbasıdır. Ana malzemesi soğan olmasına rağmen oldukça lezzetli ve sevilen bir lezzettir.

Ispanak Çorbası 

canakkale-yoresel-yemekleri-9

Ispanak, Çanakkale mutfağında sıkça yer alan bir çorbadır. Sarımsak, tuz ve sirke ile buluştuğunda ortaya harika bir lezzet çıkmaktadır.

Tumbi

canakkale-yoresel-yemekleri-8

Çanakkale yöresel yemekleri arasında yer alan tumbi; göce, patlıcan,domates, soğan, maydanoz ve baharatların buluşturulması ile hazırlanır.

Melki Yemeği 

canakkale-yoresel-yemekleri-7

Doğranan melkinin bir tavada zeytinyağı, soğan ve salça ile buluştuktan sonra kavrulması ile hazırlanan melki yemeği, Çanakkale mutfağında öne çıkan lezzetlerden biridir.

Metez

canakkale-yoresel-yemekleri-6

Çanakkale yöresel yemekleri arasında yer alan metez, kıyma ve soğanlı harç ile hazırlanan farklı ve lezzetli bir hamur işidir. Üzerinde salçalı sos ile servis edilir.

Börülce Köftesi

scubatr börülce köftesi
scubatr börülce köftesi

Akdeniz mutfağında en çok karşımıza çıkan malzemelerden biri olan börülce, Çanakkale mutfağında köftesi ile öne çıkıyor. Börülcenin çeşitli malzemeler ile bir kapta buluşturulmasının ardından zeytinyağında kızartılması ile hazırlanır.

Lüfer Pilavı

canakkale-yoresel-yemekleri-4

Papaz Yahni

canakkale-yoresel-yemekleri-3

Biber Parpullaması

canakkale-yoresel-yemekleri-2

Peynir Helvası

canakkale-yoresel-yemekleri-

Kubra

Bir cevap yazın