Bursa’da Ne Yenir?

Bursa’da Ne Yenir?

Bursa deyince hemen hepimizin ilk aklına gelen o meşhur İskenderi oluyor. Şehrin adı ile özdeşleşen Bursa İskender, Türkiye’nin her yerinde yiyebileceğiniz bir lezzet olsa da, her şeyde olduğu gibi iskenderi de ana vatanında yemek gerekiyor. Sıcak insanları, tarihi ve doğal güzellikleri ile gezmek için geldiğiniz Bursa’dan meşhur lezzetlerin tadına bakmadan geri dönmeyin. İşte “Bursa’da ne yenir?” diyenler için 5 farklı öneri…

İskender

bursa-da-ne-yenir-5

Yukarıda da bahsetmiştik. Peki, şehirde en güzel iskender nerede yenir? 1867 yılında hizmete giren ve Bursa Atatürk Caddesi’nde bulunan İskender restoranda tadı damağınızda kalacak bir lezzet sizleri bekliyor. Lezzetli dönerlerini tamamlayan enfes domates sosu ile bu tarihi restoranda midenizi sevindirin. Ayrıca Ulu mahallesi’nde hizmet veren Uludağ Kebapçısı da bu konuda oldukça başarılı.

Köfte

bursa-da-ne-yenir-4

Kebap, burada oldukça meşhur. Arnavut göçmenlerinin oldukça fazla olduğu Bursa’da Arnavut ve Türk mutfağını buluşturan Rumeli Kardeşler Sofrası’nda köfte başta olmak üzere birçok farklı lezzeti bulabilirsiniz.

Serpme Köy Kahvaltısı

bursa-da-ne-yenir-3

Hemen her şehirde olduğu gibi Bursa’nın da kendine has serpme köy kahvaltısı meşhur. En taze köy lezzetlerini kahvaltı sofranızda bulacaksınız.

Tonton

bursa-da-ne-yenir-2

Adını daha önce hiç duymamış olabilirsiniz ama Bursa’ya yolunuz düşerse mutlaka deneyin. Lezzetli bir hamur ve harika bir sos ile tadı damağınızda kalacak bir lezzet.

Kemalpaşa Tatlısı

bursa-da-ne-yenir-

Köfte, hamur işi, kahvaltı olur da tatlı olmaz mı. Bursa’da ne yenir? sorunuzun cevabı kesinlikle Kemalpaşa tatlısı. İskenderin üzerine yer kalırsa, Bursa Mustafakemalpaşa’da hayatınızda yiyeceğiniz en güzel Kemalpaşa tatlısını yiyebilirsiniz.

Kubra

Bir cevap yazın