Buram Buram Tarih Kokan Bir Şehir: Safranbolu

Buram Buram Tarih Kokan Bir Şehir: Safranbolu

safranbolu

1994 yılında UNESCO Dünya Miras Listesine eklenen Karabük ilçesi Safranbolu Coğrafi konumu itibari ile çok eski zamanlara dayanan bir yerleşim yeridir. 14.yy’dan bu yana Türk egemenliğindedir.18.yy’da ise Asya ve Avrupa arası ticaret için önemli bir merkez haline dönüşmüştür. Günümüzde de tarihi yapısını bozmayan Safranbolu ahşap evleri, anıtsal yapıları ile sit alanı ilan edilen ender yerlerden biridir.

Dünyaca ün almış Safranbolu evleri, Safranbolu Yemeniciler Çarşısı, Safranbolu Bakırcılar Çarşısı, Safranbolu’ya özgü hediyelik eşyaların satıldığı küçük dükkânları gezdikten sonra Safranbolu’nun görülmesi gereken en güzel yerlerinden biri olan Tokatlı Kanyonu ziyaret edilmeden dönülmemelidir.

tokatli-kanyonu

Tokatlı Kanyonuna giriş için 3 lira ücret ödemeniz gerekmektedir. Nehir boyunca yürüş yapabileceğiniz şahane bir yol sahiptir. Kuş cıvıltıları ile huzuru yakalayacağınız yer olan bu şelalenin bir ucu Tokatlı Köyü diğer ucu da Eski çarşı Gümüş mahallesine uzanır. Eğer ücret ödemek istemiyorsanız Eski çarşı yönünden giriş yapabilirsiniz.

cam-teras

Cam Teras; Safranbolu İncekaya’da yer alan bu eşsiz güzellik adrenalin yaşamak isteyen ziyaretçiler için uğrak yeridir. Safranbolu incekaya Kanyonu üzerinde yer alan bu yer yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.  Cam terasa giriş 3 liradır. Terasın üst katında cafe bölümü yer almaktadır.

hidirlik1

Safranbolu Hıdırlık Tepesi eşsiz bir güzelliktir. Türkler Safranbolu’ya yerleştiklerinde burada açık namazgâh şeklinde konumlanmış Hıdırlık tepesinde Yağmur duası ve Hıdırellez Kutlaması yaparlarmış.

namazgah

Hıdırlık tepesi eski Safranbolu’yu tepeden görebildiği için Seyir Terası olarak turistler tarafından ilgi görmektedir.

hidirlik3 hidirlik5

 

 

Sibel E

Bir cevap yazın