Bronzlaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bronzlaşırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsiminde bir yandan bronzlaşırken bir yandan da hastalıklara davetiye çıkarmamak için dikkat edilmesi gereken hususların başında güneşlenme saatleri gelmektedir. Saat 11 ila öğleden sonra 3 arasında Güneş ışınlarının Dünya’ya dik geldiği unutulmamalıdır. O yüzden Güneş ışınlarının zararları da en fazla bu saatlerde ortaya çıkmaktadır. Mümkün mertebe bu saatler arasında güneşlenmemek gerekir.

Bu saatlerde Güneş altında kalmak mecburi ise, Güneş koruyucu ürünler kullanılmalı ve mümkün olduğu kadar şapka, penye gibi koruyucu kıyafetler giyilmeli veya şemsiye ile birlikte gezilmelidir. Aksi takdirde uzun vadede deri yaşlanması ve deri kanseri riski artmaktadır.

Bu saatlerin dışında güneşlenirken de dikkatli olmak gerekir. Çünkü öğle saatleri dışında Güneş ışınları çok dik gelmiyor olmasına rağmen çok fazla güneşlenmek yine cilde zarar verecektir.

Ayrıca güneşten koruyucu ürünlerin seçiminde de dikkat etmek gerekir. Her şeyden önce kişi, kendi cilt tipine uygun olan ürünleri seçmelidir. Esmer tenli kişiler için nispeten daha az koruyucu bir ürün yeterli olurken, beyaz tenli kişiler Güneş’ten daha çok etkilenecekleri için daha fazla koruyucu kimyasallara sahip ürünler kullanmalarında fayda vardır.

Yağlı cilde sahip kişiler, az yağ içeren ürünler kullanmaları gerekirken, kuru cilde sahip kişiler de yağ miktarı ayarlanmış ürünleri kullanmalıdırlar. Unutulmamalıdır ki Güneş’ten koruyucu ürünler, doğru kullanıldıklarında herhangi bir yan etki oluşturmazken, yanlış kullanımlarda yan etki ortaya çıkarabilmektedirler.

Sibel

Bir cevap yazın