Bolu’nun Pamukkale’si Akkaya Travertenleri

Bolu’nun Pamukkale’si Akkaya Travertenleri

Bolu’nun Pamukkale’si Akkaya Travertenleri

Akkaya Bolu’da yer alan bir güzelliktir. Bolu’nun 10 kilometre güneybatısında yer alan bu eşsiz güzellik Mudurnu karayolu üzerinde bulunmaktadır. Mudurnu karayolu üzerinde bulunan bu travertenler Bolu’nun Pamukkale’si tabiriyle nitelendirilebilir. Görülmesi gereken güzellik abidesi bu travertenler yemyeşil doğa ile bütünleşmiştir. Yemyeşil doğası ile büyüleyici güzelliğe sahiptir.

 

Serinlemek amaçlı kullanılan traverten havuzları özellikle yaz aylarında yoğun ilgi görmektedir. Traverten havuzunda serinlemenin yanı sıra günübirlik geziler ile dinlenme ve doğayla iç içe olarak sakinleşmek isteyenler için güzel bir stres atma alanıdır. Ayrıca piknik yapılabilen bu eşsiz güzel yerde özel sektörce işletilen mekanlar bulunmaktadır.

 

 

Mudurnu karayolunun 9. Kilometresinde yer alan Çepni Köyü merkezinde bulunana akaya travertenleri Bolu ve Batı Karadeniz Bölgesi civarlarında tek örnek olan, doğallığını korumuş ve yapışlaşmaya uğramamış eşsiz bir güzelliktir.  Akkaya travertenleri doğu–batı yönünde 250 metre uzunluğa sahip bir oluşumdur. Bu oluşumun da 100 metre batısında 50 metre uzunluğa sahip bir oluşum bulunmaktadır.

 

Bu bölge maden suyu ile değerli bir yerdir. Buradan çıkarılan maden suyu şişelenerek halka sunulmaktadır. Bolu’ya gitmişken Akşemseddin Türbesini’de görmenizi isteriz.

 

Sibel E