Bolunun gezilecek yerleri

Bolunun gezilecek yerleri

Merhaba arkadaşlar bugün rotamızda şirin o kadarda tatlı bolu ilimiz var. Bolunun gezilecek yerleri ve neleri meşhur onlardan bahsedeceğiz. Öncelikle Bolu ilimiz hakkında biraz bilgiler verelim. Bolu’un şehir merkezi hariç 8 adet ilçesi vardır. Bunlar: Dörtdivan, Gerede, Göynük, Kıbrıscık, Mengen, Mudurnu, Seben, Yeniçağa olmak üzere.  İl sınır uzunluğu 621,4 km.dir.

Boluda Gezilecek Yerler

1. Sıramızda : Gölcük Gölü

 

Büyük şehirlerin yorgunluğundan bıktıysanız sizin için biçilmiş kaftandır. Gölcük Gölü dinlence mekanı şehre çok yakın biraz virajlı bir yolculuk sonrası ulaşacağınız bir Ören yeri yürüyüş yolları resim çekme terasları Nilüfer’le dolu bir göl keyifli bir zaman geçireceğiniz manzarası güzel bir doğa harikasıdır.

2. Sıramızda : Abant Gölü

Süper bir doğa manzarası eşliğinde göl çevresinde payton gezisi görülmeye değer bir manzara oluşturmaktadır.

3. Sıramızda : Yedigöller Milli Parkı

Uzun çok virajlı ve dar yoldan 30 km Bolu’dan uzaklaşınca doğa ile iç içe olan 7 göller bölgesine geliyorsunuz. Mükemmel manzara ve bakir doğa. İmkanınız olursa mutlaka kamp kurun. Yol zorlu fakat orman içinde giderken’de manzara tarifsizdir.

4. Sıramızda : Highway Outlet

Bolu için güzel bir outlet. Yolculuk yapanlarında alışveriş için rahatlıkla uğrayabilecekleri iyi mağazaların yer aldığı bir outlet.  Gönlünüzce alışveriş yapabilirsiniz.

5. Sıramızda : Kartalkaya – Bolu Köroğlu Kış Turizm Merkezi

Bolunun birbirinden güzel yerlerinden biri olan Kartalkaya’da doğayla başbaşa kafanızı dinleyebileceğiniz çok güzel bir yerdir.

6. Sıramızda :Bolu Müzesi

 

Bolu müzesi gezilmesi gereken bir tarih deposu. herkesin görmesini tavsiye ederim. tarihin birçok dönemine ait eserler mevcut.

Bolunun neyi meşhur

Bolu Köçekleri, Bolu Patates, Bolu Sünnet Gölleri, Sülüklü Göl, Seben Kaya Evleri, Seben Elması, Mudurnu ve Göynük’ün Tarihi Ahşap Evleri, Mudurnunun Sarot ve Babas Kaplıcaları, Kartalkaya Kış Sporları Merkezi ve en önemlisi Bolu Mengen’in Aşçılarıdır.  Yeni  bir ilimizin eşsiz güzellikleri ile buluşmak üzere…

 

Sibel