Bolu Mutfağı

Bolu Mutfağı

Bolu, tarihi yapılarının yanı sıra aşçıları ve yöresel yemekleri ile de oldukça meşhur bir şehirdir. Osmanlı dönemine kadar giden Bolu aşçılarının namı, günümüzde de etkisini sürdürmektedir. Çorbalardan tatlılara geniş bir seçenek sunan Bolu’ya yolunuz düşerse şunları yemeden geri dönmeyin;

Yayla Çorbası 

bolu-mutfagi-yemekleri-6

Bolu mutfağına özgü lezzetlerden biri. Yoğurt, nohut, un, tereyağı, yumurta gibi malzemeler kullanılarak yapılan ve üzeri genellikle kuru nane ile süslenen yayla çorbası, Türk mutfağında tescillenmiş bir tat. Özellikle kış aylarının vazgeçilmezi.

Çiğ Börek 

bolu-mutfagi-yemekleri-5

Bolu mutfağının sevilen lezzetlerinden biri de çiğ börek. Daha birçok farklı yörede yapılıyor olsa da, Bolu da yapılanın tadı da bir başka.

Kabaklı Gözleme

bolu-mutfagi-yemekleri-4

Bildiğiniz kıymalı, patatesli ya da peynirli gözlemelerden farklı olan kabaklı gözleme Bolu mutfağı yemekleri arasında yerini alıyor. Kabağın şekerle buluştuğu bu gözlemeyi çok seveceksiniz. Kabak sevmeyenler için de iyi bir alternatif.

Mengen Pilavı 

bolu-mutfagi-yemekleri-3

Bolu’nun meşhur lezzetlerinden biri daha. Etli, soğanlı bir pilav olan Mengen pilavı, üzerinde taze dereotu, ceviz ve kekik gibi lezzetler süslenerek servis edilir.

Bolu Beyi Tatlısı 

bolu-mutfagi-yemekleri-2

Bolu mutfağında özellikle tatlılar oldukça meşhur. Bolu beyi tatlısı da onlardan biri. Lezzetli kremasının üzerinde meyvelerle tatlandırılıyor.

Saray Helvası 

bolu-mutfagi-yemekleri-

Un helvasının benzeri olan saray helvasında tepsideki helva baklava gibi kesilerek servis edilir. Üzerinde genellikle antep fıstığı ile süslenerek servis edilir. Bolu’da daha birçok farklı lezzet bulmak mümkün.

Kubra

2 thoughts on “Bolu Mutfağı

Bir cevap yazın