Bitlis’in Tarihi Güzelliği Bitlis Kalesi

Bitlis’in Tarihi Güzelliği Bitlis Kalesi

Tarihi Bitlis Kalesi il merkezinde bulunan çarşının dik yamaçları üzerinde kurulmuştur.

Tarih kitaplarında ve bilinen bilgilere göre yapılış tarihi hakkında kesin bilgi bulunmamaktadır. Bununla birlikle Bitlis Kalesi M.Ö. 312 tarihinde Büyük İskender’in emri ile kumandanlarından Leys Bedlis tarafından inşa ettirilmiştir. Ne yazikki kale torakla dolu olduğu için içini gezmek mümkün değildir. Bitlis ili adını bu kaleyi inşa eden Bedlis adlı komutandan almıştır.

Kaleyi Bedlis adlı komutanın inşa etmesi sonraki yıllarda Türklerin kalenin bulunduğu bölgeye Bitlis adını koymasına sebep olmuştur. Her gecen gün ziyaretçi akımına uğramaktadır. Buda yöre halkının kalkınması için iyi gelir kapısı anlamına gelmektedir.

Kalenin en güzel yönüde panoramik olağanüstü güzellikte bir manzarası vardır. Sarp kayalıklara yapılan kale, bu sebeple etrafında savunma hendeği bulundurmaz.

Ömer bin el-Hattab döneminde, 641 senesinde İyad bin Ganem Bitlis’i ve kalesini fethetmiştir. Yakın zamanda ise Bitlis Kalesi’nde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Tarih ve Sanat Bölümü ekibi tarafından kazı çalışması başlatıldı.

Ülkemizin turizm açısından önemli ölçüde etkiyeceğini umut ediyoruz. Mutlaka yolunuz düşerse bu çalışmaları görmenizi tavsiye ederim.

Sibel

Bir cevap yazın