Birgi Köyü Ödemiş

Birgi Köyü Ödemiş

Ege’ye gidildiğinde mutlaka uğranması gereken yerlerden biri olan Ödemiş Birgi Köyü’de gezerken bugün ve Osmanlı arasında, tarihte keyifli bir yolculuk yapmış gibi hissedebilirsiniz. İzmir’in meşhur Ödemiş bölgesine sadece 7 km uzaklıkta bulunan köy, İzmir merkeze ise 150 km uzaklıktadır.

birgi-koyu-odemis-

Köy yaşantısını, doğal yaşamı sonuna kadar hissedebileceğiniz bu köyde, Ulu Cami oldukça meşhur. Osmanlı’ya yolculuk yapmak için uğrayabileceğiniz Birgi Köyü, gezebileceğiniz birçok yer, görebileceğiniz birçok şey var. Doğa ile iç içe yaşamayı sevenler için eşsiz bir yer olduğunu söyleyebiliriz.

birgi-koyu-odemis-2

Köyde bulunan meşhur Ulu caminin karşısında bulunan bir pazar var. Bu pazarda doğal ve organik sebze meyvelerin yanı sıra, köyde yaşayanların el emeklerini bulabileceğiniz birçok şey de var. Ayrıca bu pazarda Ödemiş’in meşhur patateslerinden de bol bol almadan geri dönmeyin.

birgi-koyu-odemis-3

Aslında oldukça eski bir yerleşim yeri olan Birgi köyünün tarihi M.Ö 2000’li yıllara dayanıyor. Günümüze gelene kadar Bizanslılar, Romalılar, Osmanlılar’dan daha da eskiye giderek Persler’e, Frigler’e de ev sahipliği yapmış bir yer. Bu kadar köklü medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu köyde, her birinin izlerine rastlamak mümkün.

birgi-koyu-odemis-4

Yemyeşil bir doğa, sakin bir ortam, serin yamaçlar, doğal bir hayat, tarihi yapılar, samimi insanlar, şirin sokaklar ve eşsiz coğrafyası ile Ege’nin incisi İzmir’e bağlı Birgi köyü’nde harika fotoğraflar çekmek için de kadrajınıza takılacak birçok şey, yer ve manzara olacak.

Kubra

Bir cevap yazın