Birgi Çakırağa Konağı

Birgi Çakırağa Konağı

İzmir’in tarihi değeri açıcından ve Osmanlı dönemine tanıklık yapan en güzel yerlerden birisi Çakırağa Konağı’dır.

Konak inşası 1761 yılında Deri Tüccarı olan Şerif Ali ağa tarafından yaptırılmıştır. Çakırağa konağı İzmir’in Ödemiş ilçesinin, Birgi Kasabasında bulunmaktadır. Konakta kullanılan renkli ve süslemeli stilli 19. Yüzyılın ilk yarısında yapılmış olduğu sanılmaktadır. Üç katlı ve on dört odası bulunmaktadır. Zemin akın duvarları özel taş örgüler ile yapılmıştır. Hizmetçi ve konuklara bekleme odaları dizayn edilmiş ve zemin kat taş döşemeler ile şekillendirilmiştir.

İç bahçesi olan konağa geniş ahşap iki ayrı kapıdan girilmektedir. Üst bölümlerinde ise doldu tekniği kullanıldığı görülmektedir. Konağın özel kılan ise, o dönemlerde ulaşımın zor olması nedeni ile eşlerinin memleket özlemi çekmemesi için odaların duvarlarına İstanbul ve İzmir manzaralarıdır. Görülmeye değer çizimlerdir. Buda Türk kültüründe kadına verilen değeri bir kez daha bizlere kanıtlamaktadır. Ayrıca odalarda bölgelere özel yetişen bütün sebze ve meyve ahşap boyama tekniği ile konağı canlandırmıştır.

12555003 18024964 18810647 18810651 18810659

İzmir’e uğrarsanız mutlaka Birgi kasabasına uğramanızı tavsiye ederim. Gittiğiniz zaman bana hak vereceğinizi düşünüyorum. Şimdiden seyahat planlarına ekleyenler için iyi yolculuklar…

Sibel

One thought on “Birgi Çakırağa Konağı

Bir cevap yazın