Beypazarı Kalesi

Ankara ilinin Beypazarı ilçesinde olan tarihi Beypazarı Kalesi, ne yazık ki harabe halindedir. Kale Beypazarı ilçesinin Adaören Köyü’nde yer almaktadır.

Köyün adı 1960’larda verilmiştir köyün bundan önceki adıvirandı daha sonra köyün sınırlarının diğer köylere olan sınırları kirmir çayı ve süveri çayıyla bitmesi nedeniyle bir ada olarak düşünülmüş ve ADAÖREN olarak değiştirilmiş.

 

Kale Adaören Köyünün yaklaşık 2.5 km güneybatısında, Kirmir Çayının üç yönden çevrelediği dik yamaçlı bir tepe üzerinde yer almaktadır. Kalenin güneydoğusu hariç diğer yönleri uçurumdur ve sakıncalıdır. Kalenin güneydoğuda olan girişinin kuzeydoğu ve güneybatısında nispeten korunmuş çokgen(altıgen) Planlı olarak iki adet kule mevcuttur. Kalenin kuzeydoğuda bulunan kulesinin dış yüzü kesme taşlardan kuru örgüdür. Bu kulede dikkatimizi çeken Bizans dönemine ait stel parçası ve haç motifli bir blok devşirme malzeme olarak kullanılmıştır. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan kale, bir çok kez onarım görmüştür.

 

 

Bu hafta farklı bir haftasonu geçirmek isteyenler için alternatif olacağını düşünüyorum. Vakti olan yolu Ankara’ya düşen birileri olursa bence gidip görsün. Pişman olmayacağınıza sizi temin edebilirim.

Sibel

Bir cevap yazın