Bergama Müzesi

Bergama Müzesi

İzmir’in önemli müzelerinden biriside Bergama müzesidir. Bergama Müzesi İzmir ilimizin Bergama ilçesinde bulunmaktadır.

C. Huımman ve A. Conze yönetiminde Bergama’da başlayan kazılar sonucunda ve akropolde yapılan kazılar sırasında bugün ki Alman Kazı Evi yanında bir depo müzesi yapılmıştır. 1900–1913 yıllarında Türkiye’deki iki büyük arkeolojik eser deposundan birisidir. 1. Dünya savaşında bu kazılara ara verilmiştir. Daha sonra 1932 yılında Bergama’ya gelen Fevzi Çakmak müzeyle yakından ilgilenmiştir, ziyaretinden sonra yeni bir müze kurulması için emir vermiştir. Türk ve Alman işbirliği ile gerçekleştirilen yapı eski bir mezarlık olan bugün ki yeri uygun görülüp inşası başlamıştır. Mimarlarını Bruno Meyer ve Harold Hanson tarafından üstlenilmiştir.

bergama müzesi bergama müzesi izmir

 

30 Ekim 1936 yılından beri kesintisiz hizmet veren müze Kültür Bakanlığına bağlı arkeoloji ve etnografya müzesidir. Müze İzmir Valisi Fazlı Güleç tarafından halka açılmıştır. 1924 senesinde Bergama Halk Evi binasından Etnografya ve Arkeoloji Müzesi’nin faaliyete geçmesiyle birlikte eserler yeni müzesine taşınmıştır. Eserlerin çoğunluğu Bergama ve çevresinde yapılan kazılara aittir. Müzede Erken Tunç döneminden Bizans dönemine kadar çok çeşitli eser bulunmaktadır.

izmir bergama müzesi

Bergama Müzesini mutlaka görmenizi tavsiye ederim. Ziyaret etmek isteyenler için: Pazartesi dışında her gün 08.30-17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.

Sibel

Bir cevap yazın