Benzersiz Merzifon Saat Kulesi

Benzersiz Merzifon Saat Kulesi

Osmanlı Mimarisinin en önemli eserleri olarak kuşkusuz saat kuleleri gelmektedir.

Daha önceden saatler pahallı ve az olduğu için iktidarda güç sahibi olan kişiler tarafından yaptırılmıştır. Bu önemli eserlere örnek olarak Amasya ilimizin Merzifon ilçesinde bulunan Saat Kulesini kolaylıkla verebiliriz. Merzifon ilçesine yolunuz düştüğü zaman her yerden göz göze kolaylıkla saat kulesi ile göz göze gelebilirsiniz.

Merzifon Saat Kulesi, Çelebi Sultan Mehmet isteği üzerine Mehmet Memişoğlu Ebubehir tarafından inşasına başlanmıştır. Zamanla yıpranan saat kulesi Ziya Paşa tarafından yenilenerek,1866 yılında tekrar inşa edilmiştir. Kulenin yapımında tuğla kullanılmıştır ve silindirik gövdelidir. Saat kulesinin üzeri kubbe ile örtülü olup saat kulesinin sesinin her yerden çok rahat duyulabilmesi için her bir köşesine yuvarlak kemerli pencereler açılmıştır. Çalışma sistemi ise ağırlık sistemiyle çalışmaktadır ve asırlardır saati doğru olarak gösteren bu saat kulesi günümüzde de zamanı bize doğru şekilde göstermeye devam etmektedir. Günümüzde saat kulesinin içinde alışveriş ve günün stresini atmak isteyenler ise kafeterya bulunmaktadır.

İçeceklerinizi yudumlarken keyifli sohbetler edebilirizsiniz. Merzifon’un bu eşsiz Osmanlı mimarisini mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.

Sibel

Bir cevap yazın