Balat Gezilecek Yerler

Balat Gezilecek Yerler

Fatih’in bir semti olan Balat, aynı zamanda İstanbul’un en güzel panoramik görüntülerinden birine de sahiptir. Şehrin tarihinde özel bir yere sahip olan semt, yakın bir tarihe kadar İspanya’dan gelen Yahudiler’in yaşadığı bir yerleşim yeriydi. Bugün de hala şehre ziyarete gelenlerin ve şehirde fotoğraf çekmek isteyenlerin en çok ziyaret ettiği semtlerden biri olan Balat, şehrin en eski yerleşim yerlerinden biri olarak hem tarihi hem de güzelliği ile dikkat çekmektedir. Peki, Balat’ta ne yapılır? Nereye gidilir? Balat’ta gezilecek yerler nelerdir?

Ferruh Kethüda Cami

balat-gezilecek-yerler-6

Tarihi 1562 yılına kadar dayanan ve Mimar Sinan’ın ünlü eserlerinden biri olan bu cami, dönemin sadrazamı Semiz Ali Paşa’nın kahyası için yapılmış. Günümüze kadar ulaşmayı başaran cami, semtin tarihi atmosferine eşlik ediyor.

Balat Sahili

balat-gezilecek-yerler-5

İstanbul’un en güzel fotoğraflarını çekebileceğiniz Balat sahilinde hem tarihi, hem doğal hem de muhteşem bir manzara sizi bekliyor. Sahile ulaşmak için vapurdan indikten sonra Eminönü otobüs durağından bineceğiniz bir otobüsle 2-3 durak sonra buraya ulaşabilirsiniz.

Fener Rum Erkek Lisesi

balat-gezilecek-yerler-4

Fener- Balat gezisi yapmak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden biri. Haliç’teki en görkemli yapılardan birisi olan lise, şehirde hak ettiği değeri görmeyen yapılardan biridir.

Balat Çavuş Hamamı

balat-gezilecek-yerler-3

Balat çarşı merkezine oldukça yakın konumdaki bu Osmanlı hamamı, şehri ziyarete gelen turistlerin de ilgi odağı oluyor.

Balat Çarşısı 

balat-gezilecek-yerler-2

Bir tatil günü Balat’a gitmeyi düşünüyorsanız, çarşıyı gezmeden geri dönmeyin. Çıfıt çarşısı olarak da anılan bu çarşıda gerçekten de hemen her şeyi bulmak mümkün.

Ahrida Sinagogu

balat-gezilecek-yerler-

Tarihi 15. yüzyıla dayanan bu sinagog, eskiden İstanbul’a gelen Yahudiler’in inanç merkezlerinden yalnızca biridir. Romanyotlar tarafından inşa edilen Ahrida, aynı zamanda İstanbul’un en geniş kapasiteli sinagogudur.

 

Kubra

Bir cevap yazın