Augustus Tapınağı

Augustus Tapınağı

Başkentimiz Ankara‘da bulunan Augustus Tapınağı diğer adı ile de bilinen Ankara Anıtı.

Tarih açısından çok öneme sahiptir. Tapınak Ankara’nın Ulus semtinde bulunmaktadır. Tapınak 14 Ekim 1982 tarihinde birinci derece kültür varlığı olarak tescillenmiştir. Yazıtlar Res Gestae Divi Augusti’nin dünya üzerinde bulunan en gerçek kopyasıdır. Yapı olarak 36×54.82 m. ölçüsünde, 2 m. yükseklikte basamaklı bir podyum üzerindedir. Tapınağın duvarlarında Augustus’un vasiyetnamesi ve yapıldığı işler yazılıdır.

Zamanla Frigya tanrısı Men adına yapılmış olan eser zamanla yıkılmıştır. Şuan kalıntıları bulunan tapınak ise son Galat hükümdarı Amintos’un oğlu olan kral Pilamenes tarafından roma İmparatoru Augustus adına yapılmıştır. Bizanslılar zamanla çeşitli eklemeler yapılıp, pencereleri açılarak kilise haline getirilmiştir. Tapınak 1555 yıllarında Hollandalı Busbecque tarafından bulunmuştur. Cumhuriyetin kurulmasından sonra 1930 yılında Dr. Hamit Zübeyr Koşar tarafından gerçekleştirilen kazılar sonucunda mimari yapısı ortaya konmuştur. Anadolu kültür bütünlüğünü en güzel yansıtan bir eserdir.

Yoğun iş hayatınızdan sıkıldıysanız huzur bulmak için tapınağın yanındaki Hacıbayram-ı Veli camisinde ibadetinizi yaparak içinizi huzurla doldurabilirsiniz.

Ankara’ya yolunuz düşerse mutlaka Augustus tapınağını görmenizi tavsiye ederim.

Sibel

Bir cevap yazın