Atatürk Müzesi

Atatürk Müzesi

Tarihimiz açıdan önemli yeri olan Atatürk Müzesi Ulu Önder Mustafa Kemal’in eşyaları sergilenmektedir.

İzmir’e gelen Türk ordusu için burası karargâh olarak kullanılmıştır. Ev 1875-1880 yıllarında halı tüccarı olan Takfor tarafından yaptırılmıştır. Takfor tarafından terk edilen ev hazinenin mülkiyetine girmiştir. Önemli kongrelere ev sahipliği yapmıştır. Kongreler sona erdikten sonra Naim Bey’e otel olarak kullanmak üzere kiralanmıştır. Daha sonra İzmir’e gelen Atatürk ve İsmet Paşa bu otelde kalmışlardır. 13 Ekim 1926 tarihinde bina İzmir Belediyesi tarafından satın alınıp Atatürk’e hediye edilmiştir. Atatürk 1930–1934 yılları arasında her İzmir’e geldiğinde bu evde konaklardı.

Atatürk’ün vefatından sonra ev kız kardeşi Makbule hanıma veraset yoluyla intikal etmiştir. 25 Eylül 1940 yılında ise İzmir Belediyesi binayı müze yapmak üzere istimlâk etmiştir. 11 Eylül 1941 yılında müze törenle hizmete açılmıştır. 1962 yılından itibaren ise ‘Atatürk İl Halk Kütüphanesi ve İzmir Şehri Atatürk Müzesi’ adını almıştır.  Bina Osmanlı ve Levanten mimarisi karışımı ile göz kamaştırmaktadır.  Müzenin birinci katında Atatürk’ün odaları mevcuttur. Bunlar kısaca: Toplantı salonu, çalışma odası, yatak odası, misafir odası, berber odası, muhafız odası, bekleme-kabul odası, kütüphane, yemek odası ve banyodur.

Mutlaka görmenizi en içten dileklerimle tavsiye ederim. Ziyaret etmek isteyenler için: Pazartesi dışında her gün 08.30 -12.30 / 13.30 -17.30 saatlerinde ziyarete açıktır.

Sibel

Bir cevap yazın