Asırlardır Hizmet Veren Kızlarağası Hanı

Asırlardır Hizmet Veren Kızlarağası Hanı

Asırlardır dimdik ayakta kalan Kızlarağası Hanı, İzmir için geçmişteki gibi şimdide birçok kişinin ekmek kapısı olmaya devam ediyor.

Liman Kalesinin hemen arkasında inşası başlamış olan bu Osmanlı Mimari eseri. Yapılan araştırmalara göre 1745 yılında son aşaması tamamlandığı söylenmektedir. Bu eserin inşasını yaptıran kişi çeşitli bilgilere göre değişiyor. En bilindik Kızlarağası Hacı Beşir Ağa tarafından yaptırıldığı. Han görünüş bakımından diğer hanlar gibi kare şeklindedir.

Osmanlı dönemlerinde İpek yolu ile İzmir limanları önem kazandığı dönemlerde, birçok kişiyi konaklamasıyla hizmet etmiştir. Han 1993 yılında restore çalışmaları başlayarak bu önemli eser turistik çarşı olarak şuan hizmet görmektedir. Günde binlerce kişinin uğrak yeri olmaya devam etmektedir. Alışverişinizi yaptıktan sonra günün stresini atmak isteyenler han avlusunun ortasında bulunan cay bahçesinde dostça sohbetler edebilirsiniz. Bu cay bahçesini önemli yapan ise kuşkusuz Osmanlı Kahvesidir. Türkiye’de genelde herkes cezve ile pişirir ama Kızlarağası Hanın da cezve yerine fincanda pişiriliyor buda kahveye ayrı önem veriyor. Damak tadınız bir kat daha artıyor. Şiir severler için geceleri burası size ilham vermek için birebir.

İzmir’e yolunuz düşerse bu eşsiz eseri görmeden gelmemenizi tavsiye ederiz.

kızlarağası-hanı-dışkızlarağası hanı

Sibel

Bir cevap yazın