Asırlara Göğüs Germiş Sinop Kalesi

Asırlara Göğüs Germiş Sinop Kalesi

Ülkemizin Turizm’i açısından çok büyük tarihi medeniyetlere ve eserlere ev sahipliği yapan Sinop ilimiz.

Şehri ile bağdaşlaştırılmıştır, en büyük tarihi eser Sinop Kalesidir. Eski Çağlardan beri parlak ve yoğun bir ticari ve kültürel yaşantıya sahip olan Sinop, bu niteliğini Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı yönetimlerinde de sürdürmüş, ayrıca kale ve tersanesi ile bölgenin en önemli askeri üslerinden biri olmuştur.  Sinop kalesi söylenenlere göre Gaskalar diğer adı kaşkalar veya Milet’ten gelerek Sinop ilimize yerleşen Kuran göçmenleri tarafından yapıldığı düşünmektedir.

Kale Romalılar ve Bizanslılar döneminde çeşitli onlarımlar görmüştür. 1261 yılları arasında Selçukluların egemenliği altına giren kale onarılarak savunmayı güçlendirmek için iç kale oluşturulmuştur. Kalenin kuzey surları 880 m güney surları ise 400 m, doğu surları 500 m ve batı surları ise 270 m’dir. Sur kalınlıkları ise 8 m olup yüksekliği 25 ve 30 m arasında değişmektedir. Ünlü gezginimiz Evliye Çelebide Seyahatnamesinde bu eşsiz kaleden bahsetmektedir.

Şehrin etrafını saran surların bır kısmı yıkılmış olsa da eşsiz güzelliğini kaybetmemiş olan Sinop Kalesi gezip görülmeye değer tarihi güzelliklerimizden biridir.

Mavi ile yeşili kucaklayan Sinop Kalesini mutlaka görmenizi ve hala kale üzerinde bulunan Burç Cafe’de bu eşsiz manzaraya karşı bir çay içmenizi tavsiye ederim.

Sibel

4 thoughts on “Asırlara Göğüs Germiş Sinop Kalesi

  1. I much like the precious information you provide you with as part of your articles.I’ll bookmark your weblog and take a look at once again below continually.I’m quite guaranteed I’ll learn considerably of new things suitable here! Great luck to the next!

Bir cevap yazın