Artvin Kültür Evi

Artvin Kültür Evi

Artvin Kültür Evi

Bugün sizlere küçük ama bir  o kadar da mütevazi bir yerden bahsedeceğiz.

Artvin Kültür Evi yöreye ait yemeklerin sunulduğu, sıcacık ortamda vakit geçirebileceğiniz mütevazi mi mütevazi görülmeye değer yerlerdendir. Hicri 1215, Miladi 1799  yılında Bicanoğlu Yahya Ağa tarafından yaptırıldığını Ocak taşı yazısından anlamışlardır. Evin Osmanlıca tapu kayıtlarında ise Artvin-Orta Mahalle’de bahçeli konak (bâb-ı hâne ma’a bağçe) olarak kayıtlara geçmiştir. Osmanlı- Türk eseri olan bu yapı Orta Mahalle cami ile benzer karakteristik özellikler göstermektedir. Orta Mahalle camiden 16 yıl sonra inşa edilmiştir.

3 kattan oluşan bu yapı Osmanlı mimarisini yansıtan en güzel örneklerdendir. Evin yapımında kullanılan süslemeler de Artvin kültürünü en güzel şekilde simgelemektedir.

2004 yılında restore edilen bu yapı yöresel yemeklerin tadılabileceği güzel bir mekandır.

Artvin’e uğradıysanız bu evi dolaşmadan ve Artvin’in eşsiz lezzetlerini tatmadan geri dönmeyin derim.

Peki bu lezzetli yemeklerin sunulduğu eve nasıl ulaşabiliriz diye düşünürseniz,

Bu ev Artvin’e 3 kilometre uzaklıktadır. Tekel sokağından aşağıya doğru 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunmaktadır. Ayrıca belediyeye ait dolmuşlar ile de Kültür Evine ulaşılabilir. Artvin Belediyesine ait dolmuşlara binerek Kültür Evi yol ayrımına kadar gidip yol ayrımından da 500 metre kadar yürüyerek eve ulaşabilirsiniz. Sizleri yeni bir macera’da kavuşturmak dilegi ile..

Sibel E