Ardanuç Kalesi

Artvin ilimizin Ardanuç ilçesinde bulunun bir başka önemli tarihi kalıntıda Ardanuç Kalesidir. Kale Adakale Köyü (Eski Ardanuç) yakınında bir tepe üzerinde bulunmaktadır.

Ne yazık ki günümüze kadar harap bir durumda gelebilmiştir. Kalenin gümüş madenlerinin bulunmasından dolayı Gevher Nik Kalesi olarak da bilinmektedir. Ardanuç Kalesinin inşası V. Yüzyıllara dayanmaktadır. Bilinen bilgilere göre aynı zamanda Çıldır Atabeylerine ve Gürcü Krallarına başkentlik yapmıştır. Ardanuç Kalesi’ni Osmanlı 1551 yılında almıştır.

 

Ele geçirdikten sonra kalenin onarımını da gerçekleştirmişlerdir. Hatta onarımla ilgili bir kitabe de mevcuttur. Artvin’in gezilecek tarihi yerlerinden biri olan Ardanuç Kalesi, harp bir durumda olsa da ziyaret edilmeye değerdir. Tabii şehrin birbirinden güzel yaylalarını ve tarihi kalıntılarını da mutlaka görmelisiniz. Kafkasör Yaylası, Hatila Vadisi, Artvin Kalesi ve Artvin Kent Ormanı gezilmesi gereken yerler arasında.

 

Mutlaka bu eşsiz yeri görüp bir çok tarihi yerleri görmenizi can-ı gönülden isterim. Ülkemizin tarihi dokusuna ve tarihine sahip çıkmak için önce bilmemiz gerekiyor bu eşsiz yerleri. Seyahat planlarına ekleyen için şimdiden iyi yolculuklar.

Sibel

Bir cevap yazın