Antalya’nın Gülü Side Müzesi

Müzelerimiz kuşkusuz geçmişimize ışık tutmaktadır. Bunların bir tanesi de Side Müzesidir. Müze Antalya ilimizin Manavgat İlçesi’ne bağlı olan Side Beldesindedir.

Müze Manavgat’a yaklaşık olarak 8 km uzaklıktadır. Roma dönemlerine ait agoranın karşısında bulunan Antik agoranın hamamı 1960 ve 1961 yıllarında restore edilerek müze haline dönüştürmüştür.

 

Side Müzesinde bulunan eserlerin büyük kısmı Prof. Dr. Arif Müfid Mansel tarafından Side Antik Kent kazıları sırasında bulunan eserlerdir. Müzede Hellenistik, Roma ve Bizans Devrinden; yazıtlar, silah kabartmaları ve dikkatimizi çeken Roma Devrinden yapılmış Grek orijinallerinin kopyası olan heykeller, torsolar, lahitler, portreler, ostotekler, amphoralar, sunaklar, mezar stelleri, sütun başlıkları ve sütun kaideleri sergilenmektedir.

 

Müze yaklaşık 4 Salondan oluşmaktadır. I. No.lu Salon (Frigidarium) Geç Hitit Devrine ait bazalt krater, Hellenistik Devre ait silah kabartmaları, Roma Devrine ait güneş saati, sunaklar sergilenmektedir.II No.lu Salon (Sudatorium)’da ise Roma Devrine ait torsolar sergilenmektedir. III No.lu Salon (Caldarium)

Helenistik Devre ait yazıtlar, Roma Devrine ait amphoralar, Herakles, üç güzeller, Nike heykelleri ile kabartmalar yer almaktadır. Ve son olarak IV No.lu Salon (Tepidarium)

Roma Devrine ait lahitler, Hermes, Hygieia, Athena, Nike, Apollon heykelleri, torsolar ve portreler sergilenmektedir.

 

Side Belgesine yolunuz düşerse bu güzel müzeyi görmenizi tavsiye ederim.

Sibel

Bir cevap yazın