Ankara Müzeleri

Ankara Müzeleri

Türkiye’nin başkenti Ankara’da müze sayısı oldukça fazla. Anadolu’nun göbeğindeki bu şehirde, Anadolu medeniyetlerinin izlerini bulmak mümkün. İşte tarih ve kültür dolu Ankara müzeleri

Anadolu Medeniyetleri Müzesi 

ankara-muzeleri-nerede-

Şehrin Altındağ ilçesinde bulunan Anadolu Medeniyetleri müzesinde, Anadolu’da tarih boyunca yaşamış medeniyetlerden kalan eserlere yer verilmektedir. Müzeye giriş yetişkinlere 30, öğrencilere 15 TL’dir. Müze 08:30 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ankara Etnografya Müzesi

ankara-muzeleri-nerede-2

Altındağ ilçesinde bulunan Etnografya Müzesi, 1930 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Cumhuriyet döneminde yapılan mimarisi ile göz kamaştıran müzede sergilenen eserler arasında günümüzden Selçuklu dönemine kadar geniş bir zaman diliminden eserler yer almaktadır. Müzeye giriş 10 TL olarak ücretlendirilmektedir.

Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi

ankara-muzeleri-nerede-7 

1980 yılından bu yana hizmet veren resim ve heykel müzesi, en çok ziyaretçi ağırlayan Ankara müzeleri arasında yer alıyor. Şehrin ilk kültür ve sanat binası olarak hizmet vermiş olan müzeye giriş ise ücretsiz.

Kurtuluş Savaşı Müzesi 

ankara-muzeleri-nerede-6

Ankara müzeleri arasında en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerden biridir. Müze olarak kullanımına 1981 yılında başlanan bina, daha önce I. TBMM binası idi. Müzede sergi salonu,  meclis başkanının odası, komisyon odası, toplantı salonu gibi farklı bölümler bulunuyor. Pazartesi günleri hariç 09:00 ile 17:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Pembe Köşk

ankara-muzeleri-nerede-5

Çankaya’da hizmet veren müze, İsmet İnönü’nün yaklaşık yarım asırlık bir zaman geçirdiği meşhur köşk. Mimari tarzı olarak Osmanlı mimarisini yansıtan müze, yıl boyunca milli bayramlarda ziyarete açılmaktadır. Müzede Mustafa Kemal Atatürk ve 2. cumhurbaşkanı İsmet İnönü’ye ait eşyalar, anılardan parçalar bulabilirsiniz.

Türk Hava Kurumu Müzesi 

ankara-muzeleri-nerede-4

TCDD Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi 

ankara-muzeleri-nerede-3

 

 

Kubra

Bir cevap yazın