Amasra Müzesi

Amasra Müzesi

Bartın’ın çilek tadındaki ilçesi Amasra eski bir antik yerleşim merkezi olduğundan çevresinde sık sık taşınabilir eski eserlerin ortaya çıkması, burada müze kurulması ihtiyaç haline gelmiştir.

1955 yılından itibaren derlenen arkeolojik ve etnografik eserler Belediye binasında küçük bir salonda sergilenmeye başlanmıştır. Kültür Bakanlığınca müze binası arayışları sürerken 1884 yılında Denizcilik Okulu olarak yapımına başlanan ancak bitirilemeyen bugünkü bina satın alınarak 1976 yılında restore edilmiş ve 1982 yılında müze olarak hizmete açılmıştır.

Bu güzel müze 4 bölümden oluşmaktadır. Bunlar :

1 Nolu Arkeolojik Eserler Salonunda; Helenistik, Roma ve Bizans Dönemlerine ait bir çok değerli eser sergilenmektedir.

2 Nolu Arkeolojik Eserler Salonunda; Tamamen Hellenistik, Roma, Bizans ve Ceneviz Dönemlerine ait mermer eserler, heykeller, heykel başları, mezar stelleri, kabartmalı çeşitli parçalar sergilenmektedir.
1 Nolu Etnografik Eserler Salonunda; Osmanlı dönemine ait bir çok eser sergilenmektedir.

2 Nolu Etnografik Esreler Salonunda; Bu bölümde ise Osmanlı Dönemine ait, yörenin giyim-kuşam zevkini yansıtan giysiler, gümüş süs eşyaları, yatak ve yastık örtüleri, halılar, keseler, eski duvar saatleri ile Kuran’ı Kerim’ler sergilenmektedir.

Görülmeye değer birçok eser bulunan müze modern yapısı ile ziyaretçilerini beklemektedir. Ziyaret etmek isteyenler: Pazartesi dışında her gün 08.00-12.00/13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır. Müze Kum Mahallesi, Dereoğlu Sokak No:4 ‘de yer ikamet etmektedir.

Sibel