Akşemseddin Türbesi – Bolu

Akşemseddin Türbesi – Bolu

Akşemseddin Türbesi – Bolu

Bolu- Göynük ilçesinde Cuma mahallesinde yer alan Türbe Gazi Süleyman Paşa Camii’nin avlusunda bulunmaktadır. Akşemseddin, 1459 yılında vefat ettikten sonra 1464 yılında türbe inşa edilmiştir. Altıgen planlı ve kube ile örtülü olan türbe kesme taştan yapılmıştır. Beden duvarlarında sivri kemerli niş içinde dikdörtgen pencereler bulunmaktadır. ikinci sırada yer alan pencereler de sivri kemerli ve alçı şebekelidir. Türbenin kuzeydoğu köşesinde giriş kapısı yer alır. Bu giriş kapısında sivri kemerli niş içinde inşa kitabesi yer almaktadır. Türbede Akşemseddin ve oğullarına ait sanduklar bulunmaktadır.

Akşemseddin Hazretlerini Anma törenlerinin yapılmasına 1988 yılında karar verilmiş ve ilk anma 1988 yılında yapılmıştır. İstanbul’un fethinin bir hafta öncesinde yapılan kutlama her yıl büyük  bir coşku ve heyecanla kutlanmaktadır.

Anma töreni İl ve Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Bolu Valiliği, Göynük Kaymakamlığı, Göynük Belediye Başkanlığı, Akşemseddin Hz. Vakfı ve sivil toplum kuruluşlarının katılımlarıyla gerçekleşmektedir. Törende Sema Gösterisi,  Mehteran, Tasavvuf Musikisi, havai fişek gösterisi düzenlenmektedir. Ayrıca tören kapsamında Gazi Süleymanpaşa Camiinde Mevlid-i Şerif ve Kuran-ı Kerim okunmaktadır. Bu Mevlid-i Şerif ve Kuran-ı Kerim okumaları seçkin hafız ve Mevlidhanları tarafından yapılmaktadır. Anma töreninde misafirlere pilav ikramı yapılır.

Sibel E

One thought on “Akşemseddin Türbesi – Bolu

Comments are closed.