Aksaray’ın Gözde İlçesi: AĞAÇÖREN

Aksaray’ın Gözde İlçesi: AĞAÇÖREN

Ağaçören, milattan önce 4.yüzyılda yaşamış olan Hititlerin yerleşim yeri olarak bilinmektedir. Bu döneme ait birçok emareler ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu eşsiz tarihe sahip olan Ağaçören’i bizim yazımız ile okuyunuz…

AKSARAY’IN İLÇESİ

Ağaçören, Aksaray’a bağlı şirin bir ilçedir. İlçe 1961 yılı öncesi Panlı olarak anılmaktadır. 1961 yılı sonrası ise Ağaçören olarak değiştirilmiştir. Ağaçören, Ankara iline bağlı iken 15.06.1989 tarihinde Aksaray ilçesine bağlanmıştır.

8 MAHALLESİ VAR

Ağaçören ilçesinde 1 belde, 27 köy ve 8 mahalle bulunmaktadır. Ağaçören ilçesine yer alan 8 şirin mahalle; Gümüştepe Mahallesi, Şehit Rasim Bozkurt mahallesi, Fatih mahallesi, Cumhuriyet mahallesi, Kale mahallesi, Yılmazlar mahallesi, Yurtsever mahallesi, Zafer mahallesi ve Yeni mahalledir.

İLÇENİN BİTKİ ÖRTÜSÜ

Ağaçören ilçesinin bitki örtüsü bozkırdır. Geven, çakırdikeni, burçak, kekik ilçenin başlıca doğal bitki örtüsüdür.  İlçede söğüt, kavak ve iğde ağaçları yaygındır. İlçenin toprağı kireçli, kumlu ve çoraktır.

TAŞKALE ÖRENYERİ

Ağaçören ilçesinin Taşkale mevkiinde Taşkale Örenyeri bulunmaktadır. Pek çok medeniyetin izlerini taşıyan bu Örenyeri 2012 yılında birinci derece sit alanı ilan edilmiştir. Yolunuz bir gün Ağaçören ilçesine düşerse burayı mutlaka ziyaret edin.

KARADAM TÜMÜLÜSÜ

Ağaçören ilçesinde yer alan Karadam Tümülüs’ü ilçeye bağlı Kederli köyü Karadam mevkiindedir. Pek çok medeniyetin izlerini taşıyan Karadam Tümülüs’ü de Taşkale Örenyeri gibi 2012 yılında birinci derece sit alanı ilan edilmiştir.

BAYRAKLI TEPE MESİRE ALANI

Bayraklıtepe mesire alanı, Ağaçören ilçesinde yaşayanların piknik yaptıkları, dinlendikleri bir alandır. Hafta sonları başta olmak üzere haftanın tüm zamanlarında yörede yaşayanlar bu mesire alanına gelip keyifli vakit geçirmektedir. Hafta sonları bu mesire alanı tıklım tıklım dolmaktadır. Yolunuz Ağaçören’e düşerse ve kalabalık ortamları seviyorsanız özellikle haftasonları bu mesire alanını ziyaret edebilirsiniz. Aynı zamanda bu mesire alanında, tepeden, şehri seyretme imkânı da bulabilirsiniz.

ENFES YEMEK TATLARI

Ağaçören ilçesi, Aksaray’ın diğer ilçeleri gibi gidip görülmesi gereken güzelliklerle doludur. Özellikle buraya yolunuz düşerse yörenin enfes yemeklerini de deneyimlemelisiniz. Sıkma, Mantarlı Bulgur Pilavı, Dolma Mantı, Dolaz, Kömbe Papara ve Dönderme gibi eşsiz lezzetleri tatmadan buradan geri dönmemelisiniz.

AĞAÇÖREN’E ULAŞIM

Ağaçören, İç Anadolu bölgesinin Orta Kızılırmak bölümünde yer almaktadır. Ağaçören ilçesinin Batısında Şereflikoçhisar İlçesi, Doğusunda Ortaköy İlçesi, Kuzeyinde Sarıyahşi İlçesi yer alırken Güneyinde de içenin bağlı olduğu Aksaray İli bulunmaktadır. Aksaray’a uzaklığı 66,9 kilometredir. Ağaçören ilçesine kendi aracınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabilir ya da Ankara, Şereflikoçhisar, Ortaköy ve Aksaray’dan belirli saatlerde kalkan otobüslerle de ulaşım sağlayabilirsiniz.

AĞAÇÖREN SİZ DEĞERLİ SEYAHAT SEVERLERİ BEKLİYOR

Ağaçören ilçesi Aksaray’ın güzel ve görülmesi gereken ilçelerinden birisidir. Yolunuz Aksaray’a veya komşu illerine düşerse bu şirin ilçeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ağaçören ilçesinin güzelliklerinden bahsedilen keyif dolu bir yazımızın sonuna daha geldik. Yeni, heyecan dolu ve bilgilendirici bir gezi yazısında görüşmek üzere sağlıcakla kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel

4 thoughts on “Aksaray’ın Gözde İlçesi: AĞAÇÖREN

Comments are closed.