Kırşehirin Şirin İlçesi: AKPINAR

Kırşehirin Şirin İlçesi: AKPINAR

Eşsiz güzellikleri ve gezi rotaları ile gezi severlerin uğrak yeri olan Akpınar ilçesi, her gecen gün ziyaretçi sayısını arttırmaktadır. Doğayla baş başa kalmak isteyenler için Akpınar ilçesi eşsiz bir alternatiftir. Şimdi gelelim bu eşsiz yer hakkında bilgiler verelim…

KIRŞEHİR İLİNİN ŞİRİN İLÇESİ

Akpınar, Kırşehir’in şirin bir ilçesidir. İlçenin kısaca tarihinden bahsetmek gerekirse; 1939 yılında bucak, 1959 yılında Belediye teşkilatı ve zamanla gelişmesinin ardından Temmuz 1987 yılında ilçe olmuştur. Akpınar’da 1 belediye, 6 mahalle ve 26 köyden oluşmaktadır.

ÇİLT HASTALIKLARINA ŞİFA KAYNAĞI UYUZ HAMAM

Akpınar ilçe merkezine uzaklığı 12 kilometre olan Şifa Hamamı (Uyuz Hamamı) birçok çift hastalıklarına iyi gelmektedir. Hamam Demirçi köyünde yer almaktadır. İmar edilmeyi bekleyen Şifa Hamanı 2005 yılında sıcaklığı ölçülmüş 33 derece geldiği yetkililer tarafından tespit edilmiştir. Hamamın bulunduğu yerde iki adet açık havuz bulunmakta ve etrafı tel örgüyle kapatılmıştır. Yöre halkı tarafından her türlü cilt hastalıklarına suyun iyi geldiği söylenmektedir. Yaz aylarında Şifa Hamamını birçok ziyaretçi akın etmektedir.

HACI HÜSEYİNEFENDİ

Horasan’dan Anadolu’ya gelen Türkmen boylarına mensup olan Hacı Hüseyinefendi Hicri 1323 (1905) yılında vefat etmiştir. Türbe Akpınar ilçesinin Eldelekliortaoba Köyünde yer almaktadır. Akpınar ilçesinden türbeye uzaklık yaklaşık 7,4 kilometredir. Yöre halkı tarafından ziyaret edilmektedir. Hacı Hüseyinefendi Türbesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğün resmi kayıtlarında “Türbe” olarak yer almamaktadır.

KARAOVA BARAJI

Karaova Barajı, Akpınar ilçesine ortalama 17 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Baraj Çelebiuşağı Köyü sınırları içerinde yer almaktadır. Baraj sulama amaçlı tarım arazilerin için 1997 yılında kurulmuştur. Ayrıca çeşitli balık türlerine ev sahipliği yapan Karaova Barajı amatör balıkçıların uğrak yeridir.

KANLIGÖL KANYONU

Kanyon severler için muazzam bir gezi noktası olan Kanlıgöl Kanyonu güzelliği ve bitki örtüsü ile insanları büyülemektedir. Kanyon’da çağlayanlar ve küçük gölcükler yer almaktadır. Bu eşsiz kanyon ilçeden 12 km uzakta bulunan Hacıselimli köyünde yer almaktadır.

DEVECİ ARMUDU

Deveci armudu, iriliği ve lezzetli görüntüsü ile ağızda meşhur bir damak tadı bırakmaktadır. Tattığınız diğer armut cinslerinden oldukça farklıdır. Bu eşsiz ilçede mutlaka deveci armudunu tatmanızı can-ı gönülden isterim. Oldukça verimli olan armut cinslerinden olan deveci armudu ile meşhur ilçelerimizdendir.

KARASAL İLKİM GÖRÜLMEKTEDİR

Akpınar ilçesinde karasal iklim görülmektedir. Bunun neticesinde kış ayları sert geçmektedir. Kış aylarında düşen kar oranı ve yerde kalma süresi Kırşehir iline göre daha fazladır. Kış aylarında ziyaret etmeyi düşünüyorsanız biraz daha kalın giymenizi ve sağlığınıza dikkat etmenizi öneririz.

MUHTEŞEM BİTKİ TÜRLERİ

İlkbahar aylarında yağan yağmurlar sayesinde zengin bitki türleri kendisini göstermektedir. Bu zengin bitki türleri; Yavşan Otu, Çobanyastığı, Fiğ, Deve Dikeni ve Kekik gibi bitkiler gün yüzüne çıkmaktadır. Akarsuya yakın yerlerde ise söğüt ve kavak ağaçları bulunmaktadır.

AKPINAR’IN GEÇİM KAYNAKLARI

Ekilebilir arazileri bakımından zengin olan Akpınar ilçesinin en önemli gelir kaynaklarından tarım ve hayvancılık önemli ölçüde ilçeye katkı sağlamaktadır. Yetişen organik meyve ve sebzeleri ile ünlü bir ilçemizdir.

MUAZZAM BELDE VE KÖYLERİ MEVCUT

Akpınar’ın merkezin eşsiz güzelliklerinin yanında şirin ve keyifli dakikalar geçirebileceğiniz belde ve köyleri mevcuttur. Bu eşsiz yerler; Aşağıhomurlu, Alişar, Çalıburnu, Eşrefli, Durmuşlu, Hacıselimli, Himmetuşağı, Kelismailuşağı, Çebişler, Eldeleklidemirel, Eldelekliortaoba, Çelebiuşağı, Boyalık, Büyükabdiuşağı, Deveci, Gülveren, Hacımirza, Hanyerisarıkaya, Karaova, Kırtıllar, Köşker, Pekmezci, Sofrazlı, Çiftlikmehmetağa, Çayözü, Demirci, Çiftliksarıkaya köyleri ile gezinizi renklendirebilirsiniz.

AKPINAR İLÇESİNE NASIL ULAŞABİLİRİM?

Kırşehir merkezden Akpınar ilçesine ulaşım oldukça basittir. Kırşehir’de bulunan servisler aracılığı ile veya şahsi aracınızla ile Akpınar ilçesine varabilirsiniz. Kırşehir ile Akpınar ilçesi yaklaşık olarak 44,2 kilometredir.

AKPINARA SİZ DEĞERLİ SEYAHAT SEVERLERİ BEKLİYOR

Büyüleyici güzelliği olan Akpınar ilçesini mutlaka sevdiklerinizle ziyaret edip, bol bol foto safari yaparak bu eşsiz anları ölümsüzleştirebilirsiniz. Sevdikleriniz için deveci armudu almayı unutmayınız. Bir sonraki yazımızda buluşmak ümidiyle sağlıkla ve seyahatle kalın.

Facebook: facebook.com/secreturkey

Instagram: instagram.com/secreturkey

Twitter: twitter.com/secreturkeycom adreslerinden bizleri takip edebilir, yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Sibel

3 thoughts on “Kırşehirin Şirin İlçesi: AKPINAR

Comments are closed.