Akdeniz Mutfağı

Akdeniz Mutfağı

Dünyanın en sağlıklı mutfağı kabul edilen Akdeniz mutfağı, uzun bir yaşamın da sırrı olarak gösteriliyor. Sağlıklı beslenme, beraberinde sağlıklı bir bedeni de getiriyor. Zeytinyağının, deniz mahsullerinin, envai çeşit otun ve sebzelerin ön planda olduğu bu mutfakta, sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan hemen her besini bulabilirsiniz. Aynı zamanda bir şifa kaynağı olarak gösterilen bu mutfak, tahıl da oldukça önemli ve değerli. Ilıman bir iklim ve verimli bir toprağın olduğu bir noktada lezzet bulan Akdeniz mutfağı yemeklerinin tarihi oldukça eskilere dayanıyor.

akdeniz-mutfagi-ozellikleri-

Günümüzde unutulup gitmiş, doğada kendi haline terk edilmiş onlarca ot Akdeniz mutfağında hak ettiği değeri koruyor. Yoğurtlu mezeler, salatalar, sebze, balık ve et yemeklerinde sıkça kullanılan bu otlar, bu eşsiz mutfağın şifa kaynağı olarak da gösteriliyor. Akdeniz insanlarının ilerleyen yaşlarında da sağlıklı bir görünüme sahip olduklarını görmek hiç de şaşırtıcı değil. Doğal, organik ve taze ürünlerin yer bulduğu bu mutfak; yaşlanmayı geciktiren, hastalıkları önleyen ve aynı zamanda stresi uzaklaştıran en sağlıklı mutfak.

Bölge ülkelerinin kültürel bir mirası olarak tüm dünyada ün kazanan Akdeniz mutfağı, ılık bir hava, sıcacık bir güneş ve tertemiz suların yarattığı doğallığı yemeklere de yansıtıyor. Zeytinyağı, üzüm, tahıl, otlar, mezeler, peynir, kekik gibi besinler bu mutfakta sıklıkla yer alır. Bu mutfağın en önemli özelliklerinden biri de ızgara pişirme tekniğinin ön planda olması ve yemeklerin yavaş, dinlendirilerek pişirilmesidir. Bu da yapılan yemeklerin yüksek ısıya ani maruz kalmadan daha lezzetli ve sağlıklı bir şekilde sofralara ulaşıyor.

Kubra

Bir cevap yazın