Ağrı’nın Tarihi Dokusu: Ishak Paşa Sarayı

 

ishakpasa1        ishakpasa5

İshak Paşa sarayı II. İshak Paşa ile Çolak Abdi Paşa tarafından 1685 yılında inşa edilmiş ve İshak Paşa’nın oğlu Mehmet Paşa tarafından 1784 yılında son şeklini almıştır. Sarayın sadece Doğu tarafı düzlüktür. Diğer 3 yön dik ve meyilli bir yapıdadır. Sarayın giriş kapısı da doğu yönde bulunmaktadır.

ishakpasa3

Saray iki avludan oluşmakta ve Birinci avlu içerisinde nöbetçi odası, muhafız koğuşları, zindan, at koşum yerleri ve arabaların korunduğu mekanlar ile çeşme bulunmaktadır. İlk avluda bulunan eserlerin bazıları tahrip olmuştur. İkinci avluda ise dikdörtgen bir plan bulunmaktadır. Giriş bölümünün sağında selamlık ve onun hemen arkasında haremlik yer almaktadır. Cami ve Türbenin de bulunduğu saray iki kat ve 366 odadan oluşmaktadır. Tüm odalarda taş ocaklar yer almakta ve Sarayın iç kısmında Merkezi ısıtma sistemi bulunmaktadır. Türbede Çolak Abdi Paşa ile İshak Paşa ve aileleri yatmaktadır.

ishakpasasarayi4

İshak Paşa Sarayı Topkapı Sarayından sonra yapılan en ünlü saraydır.  Saray Ağrı ilinde Doğubayazıt ilçesinin 5 km doğusunda yer almaktadır. İshak Paşa Sarayına girişler yazın 08.00-19.00 kışın 07.30-15.45 arasındadır. Giriş ücreti ise 5 TL’dir. Pazartesi günleri kapalı olan Saray dini bayramlarda da 13.00’a kadar kapalıdır.

Sibel E

Bir cevap yazın