Afyonkarahisar

Afyonkarahisar

Afyonkarahisar, aynı isimli ilin merkezidir. Mermercilik ve gıda sektöründe Türkiye içinde ve dışında isim yapmıştır.

Tarihçe 

Untitled-1

Ayrıca, Afyonkarahisar’da Türk tarihine yön veren önemli isimlerin türbeleri ve mezarları da bulunur. Mevlevi büyüklerine ait 12 sanduka mezar ile Selçuklu devlet adamlarından Sahip Ata Fahrettin Ali’nin soyundan olan 15 kişinin mezarı da Afyonkarahisar’da bulunuyor.

Ekonomi 

para copy

Afyonkarahisar mermer tesisleri ile, 2005 yılı itibariyle büyüklü küçüklü 356 mermer işletmesinin faaliyet gösterdiği Afyonkarahisar’da, zengin ve kaliteli mermer yataklarının işletilmesi ve işlenmesi, sektörün hızla gelişmesini sağlamıştır. Gıda sektörüde gelişmiş durumdadır. Özellikle kaymaklı kadayıfı ve Afyon lokumu meşhurdur. Bunun yanında sucuk da diğer önemli gıda maddesidir. Ayrıca patates ve yumurta üretiminde de adını duyurmuştur. Afyonkarahisar konumuna ve nüfusuna oranla çevresindeki illlere göre daha az sanayileşmiş durumdadır. Kalkınmada öncelikli yöre kapsamına girmesine rağmen ciddi bir yatırım almamıştır.
Ömer-Gecek, Hüdai, Heybeli ve Gazlıgöl termal alanları Kültür ve Turizm Bakanlığınca Termal Turizm Alanı olarak ilan edilmiştir. Bu kapsamda son yıllarda termal turizme yönelik olarak özel sektör tarafından birçok otel ve konaklama yerleri yapılarak hizmete girmiştır.

Eğitim 

Üniversiteler

afyon-kocatepe-universitesi-01 copy
Afyon Kocatepe Üniversitesi, Afyonkarahisar’da toplam üç yerleşke’de eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. 2007-2008 akademik yılında üniversite fakültelerinde 9.453 öğrenci öğrenim görmektedir.

Spor

sandikli-belediyespor-13-futbolcu-ile-sozlesme-imzaladi-IHA-20110627AY438466-2-t copy

TFF 3.Lig 3. grupta mücadele eden bir spor kulübüprofesyonel futbol takımı spor külübü ve yine TFF 3.lig 1.Grupta Sandıklı Belediye Spor profesyonal futbol takımı ve TVF 3. ligi bayanlar kategorisinde mücadele eden Sandıklı Belediyespor profesyonel voleybol takımları bulunmaktadır.

Havaalanı 

Zafer-Havaalanı copy
NATO’nun 2. ve Türkiye’nin en büyük askeri havaalanına sahiptir. Ancak sivil amaçlı kullanılmamaktadır. Onun yerine inşa edilen Kütahya Havalimanı’ndan yararlanılması düşünülmektedir. Bu havaalanı Türkiye’nin 4. büyük havalimanıdır. 29 Ekim 2012 tarihinde hizmete açılmıştır. Kütahya’ya 39, A.Karahisar’a 60, Uşak’a 103 km. uzaklıktadır.

Kardeş şehirler 

almanya copy

Hamm, Almanya (2006’dan beri)
2009 Lazkiye, Suriye.
Batman, Türkiye

Kaynak : wikipedia.org

Sibel

Bir cevap yazın