Afyonkarahisar Gazlıgöl Kaplıcası

Afyonkarahisar Gazlıgöl Kaplıcası
Afyonkarahisar Gazlıgöl Termal Kaplıcası
Afyonkarahisar Gazlıgöl Termal Kaplıcası

Merhaba arkadaşlar yine tekrar birlikteyiz. Bu gün sizlere Afyonkarahisar’da şifa dağıtan Gazlıgöl hakkında elimizden geldiği kadar bilgiler vermeye çalışacağız. Gazlıgöl kaplıcası Afyonkarahisar ilimizin kuzeyinde yer alan il merkezine yaklaşık olarak 25 km uzaklıkta bulunan İhsaniye’ye bağlı olan Gazlıgöl belgesinde bulunmaktadır.

Söylenenlere göre şifa dağıtan Gazlıgöl Kaplıcasının faydalı geldiği hastalıklar; Cilt hastalıkları, böbrek taşı, romatizmal rahatsızlıklar, safra kesesi, idrar yolları, kadın hastalıkları, kireçlenme, mide spazmları, bağırsak bozuklukları ve solunum yolları tedavileri için iyi geldiği düşünülmektedir.

Yöre halkının anlatılanlarına göre; Kral Midas’ın kızı Suna’nın vücudunda çıkan çıbanları hiçbir şekilde tedavi edilememiştir. Suna tedavi amacıyla dolaşırken kaplıcanın olduğu bölgedeki çamurlu su birikintisinden içip uyuyakalmış. Uyandığında ağrılarının geçtiği ve çıbanlarının kurumaya başladığını görmüş. Bunu öğrenen Kral Midas’ın talimatı ile oraya kaplıca yapılmıştır. Kaplıcanın o yıllardan beri var olduğu sanılmaktadır.

Gazlıgöl Termal Kaplıcasının kapasitesi hakkında bilgi vermek gerekirse; 16 adet çift odalı banyolu apart oda, 32 adet iki,üç ve dört kişilik apart odalarda bulunmaktadır. Ayrıca 9 adet havuzlu dubleks villada yer almaktadır. Hem sağlık arayanlar hem de yoğun iş hayatından bunalanlar için biçilmiş kaftandır.

Ayrıca ek bilgi olarak söylemek istiyorum 1868’den beri faaliyet gösteren Kızılay Maden Suyu’da Gazlıgöl’de bulunmaktadır.

Yeni bir makalede tekrar görüşmek dileği ile. Mutlu huzurlu günler diliyorum.

Sibel

Bir cevap yazın