Afyon Mutfağında Neler Var?

Gıda sektörü ile hem yurt içi hem de yurtdışında isim yapmış şehirlerimizden biri olan Afyonkarahisar( halk arasında bilinen adıyla Afyon)’ın mutfağına genel olarak baktığımızda; hem sebze, hem et yemekleri hem de hamur işlerinin bir arada yer aldığını görüyoruz. Zengin bir mutfağa sahip olan şehir, zengin yemek kültürü ile bilinir. Kendine has kaymağı ve lezzetli lokumu ile yurtiçinde popüler olan Afyon mutfağı, yöresel yemeklerin ön planda olduğu bir mutfak. Peki, bu mutfakta hangi yemekler var?

Patlıcan Böreği 

afyon-da-ne-yenir-10

Afyon yöresinde oldukça popüler bir yiyecek olan patlıcan böreği, misafir ve Ramazan sofralarında sıkça yer alan bir lezzet. Patlıcan, kıyma ve çeşitli sebzeler ile hazırlanan bu börek yörenin en meşhur yemeklerinden biri.

Özbek Pilavı 

afyon-da-ne-yenir-9

“Afyon’da ne yenir?” diye merak ediyorsanız bu pilav tam da sorunuzun cevabı. Afyon’un yöresel lezzetlerinden biri haline gelen bu pilav, görsel sunumu ve lezzeti ile hafızanıza kazınacak.

Sakala Çarpan Çorbası 

afyon-da-ne-yenir-8

Yemek kültürü oldukça zengin bir şehir olan Afyon’un en meşhur çorbalarından biridir. Mercimek, soğan, et suyu, şehriye ve baharatlar ile hazırlanan bu çorba, kış aylarının vazgeçilmez çorbalarından.

Haşhaşlı Çörek

afyon-da-ne-yenir-7

Afyon yöresel yemekleri arasında yer alan haşhaşlı çörek, yöre halkının ağzının tadını bildiğini gösteriyor. Yumuşacık kıvamı ve lezzetli tadı ile bu çörek vazgeçilmeziniz olacak.

İlebada Dolması

afyon-da-ne-yenir-6

Afyon Kebabı 

afyon-da-ne-yenir-5

Çullama Köfte

afyon-da-ne-yenir-4

Afyon Lokumu 

afyon-da-ne-yenir-3

Arabaşı

afyon-da-ne-yenir-2

Afyon Kaymağı 

afyon-da-ne-yenir-

Kubra

Bir cevap yazın