Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesi

Meşhur Nemrut Dağı ile bilinen Adıyaman ilimiz müzesinden de oldukça söz ettirmektedir.

Adıyaman’da ilk olarak 1978 yılında müze çalışmaları başlamıştır. Adıyaman Müzesi şuan modern olarak hizmet vermektedir. Önemli eserler bulunduran müze, 1982 yılında şuan ki binasında hizmet vermeye başlamıştır. Müze Atatürk Bulvarı üzerinde bulunmaktadır. Mekân olarak Adıyaman’ın en güzel mevkisinde bulunmaktadır. Müzenin geniş ve ferah bir bahçesi vardır. Bodrum kat üzerine kurulmuş olan müze tek katlıdır. Verilen bilgilere göre 22.000 adet eser bulunmaktadır.

adiyaman_muzesiadiyaman-muzesi

Adıyaman’ın çeşitli bölgelerinde yapılan kazılar sayesinde müze eserleri bakımından zengin bir yer olmuştur. Müzede bulunan önemli eserler iki büyük salonda ve bu salonları birbirine bağlayan ara salon ile bahçede sergilenmektedir. Müzede çok sayıda Osmanlı, Selçuklu, Bizans, Roma dönemlerine ve Helenistik ve Paleolitik devirlere kadar uzanan eserler mevcuttur. Diğer bölümlerde ise Adıyaman yöresine ait giyim-kuşam, takı, dokumalar ve metal ev eşyaları da bulunmaktadır. Dikkatimizi çeken en önemli eser ise İslamiyet’e ait olan seramik kaplardır.

Adıyaman’a yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ederim. Müzeyi ziyaret etmek isteyenler için; Pazartesi hariç her gün 08.00 ve 17.00 saatlerinde açık ziyaret edebilirsiniz.

Sibel

Bir cevap yazın