Adıyaman Kâhta Çayı

Adıyaman Kâhta Çayı
Adıyaman Kahta Çayı
Adıyaman Kahta Çayı

Merhaba arkadaşlar yeni bir günün sonundayız. Bu gün sizlere güzel bir yer hakkında bilgiler vermeye çalışacağım. Adıyaman’ın Kâhta ilçesinde bulunan Nymphois Çayı yani Eski Kâhta Çayı sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal zenginlikler nedeniyle önemli bir turizm merkezi yeridir. Kâhta Çayı) Kommageneliler döneminde iki kale arasındaki suya bu isim verilmiştir. Kâhta ilçesi Adıyaman merkeze yaklaşık 40 kilometre uzaklıktadır.

 

Anlamı ise bereket saçan su demektir. Kommagene ülkesini Cendere suyu ile birleşerek ve daha sonra Fırat suyuna karışıp Başkenti (kışın burası Kommagene krallığının başkenti idi) olan Samsat’a kadar suladığı için bu suyu bereket veren, hayat veren anlamındaki Nymph olarak isimlendirilmiştir. Uzak dağlardan gelip Fırat’a dökülen bu suyun geçtiği güzergâhta çok sayıda Kommagene yerleşim yerlerini bulmak mümkündür. Tarihi açısından zengin olan bu doğaüstü güzel yeri görmenizi en içten dileklerimle isterim. Kâhta ilçesine yolunuz düşerse Kalburcu Çayı ve Nemrut Dağını da görmenizi tavsiye ederim.

 

Ne yazık ki bugünlük makalemizin sonuna geliyoruz. Yeni bir makalede görüşürüz dostlarım. Sağlıcakla kalın tüm iyilikler sizinle olsun.

Sibel

4 thoughts on “Adıyaman Kâhta Çayı

Bir cevap yazın