Adanın Güzel Yüzü Bozcaada Kalesi

Adanın Güzel Yüzü Bozcaada Kalesi

Çanakkale’nin bir başka güzel kalesi de kuskusuz Bozcaada Kalesidir.

Kale durusuyla ege bölgesinin gelini gibi süzülmeye devam etmektedir. Kale yıllara göğüs germiş ve sağlam şekilde hala eski günlerini aratmamaktadır. Tarihte kim olarak yapıldığı tam olarak bilinmemektedir. Yapılan araştırmalara göre Fenikeliler tarafından inşa yapıldığı anlaşılmaktadır.  Cenevizler, Venedikliler ve Osmanlı İmparatorluğuna ev sahipliği yapmıştır. Venedikliler adalardaki haklarını kaybettikten sonra kaleyi ve adaya zarar vererek terk etmişlerdir.  Osmanlı imparatorluğunun egemenliğine giren ada ve kale.

Fatih Sultan Mehmet’in emri ile var olan kalıntılarının üzerine tekrar inşası yapılmıştır ve günümüz dünyasındaki seklini almıştır. Kalenin üç tarafı denizlerle çevrilidir. Bozcaada Kalesi, iç ve dış olmak üzere iki bölümden oluşur. Güney cephesi 10 metre genişliğinde ve 250 metrelik hendekle adadan ayrılmıştır. Yöre halkın girişimleriyle 1996 yılında kale içerisine etnografya sergisi ve açık hava müzesi kurulmuştur. Eşsiz eserlerin yer aldığı bu sergiyi mutlaka görmelisiniz.

bozcaada-kalesi-tarihibozcaada-kalesi

Tatil ve gezi planları yaparsanız mutlaka Bozcaada’yı listenize alınız. Gerçekten görülmeye değer mimari eserlerden bir tanesidir.

Bozcaada’ya ulaşım için gün boyunca feribot seferleri sağlanmaktadır.

Sibel

Bir cevap yazın