Adana Mutfağı Yemekleri

Adana Mutfağı Yemekleri

Türkiye’nin en güzel mutfaklarından biridir Adana mutfağı. Meşhur Adana kebabı da yine adını buradan almıştır. Türkiye’nin her yerinde en sevilen kebaplardan biri olan Adana kebabının yanı sıra, bu mutfağın daha birçok yöresel yemeği bulunmaktadır. Türkiye’nin yanı sıra, dünyanın da en güzel mutfaklarından birine sahip olan Adana, efsane tatları ile ziyaretçilerinin damağında unutulmaz lezzetler bırakıyor. İşte Adana mutfağının en lezzetli yemekleri…

Haşlama İçli Köfte

adana-mutfagi-yemekleri-6

Kızartmaya göre daha hafif olmasının yanında bir o kadar da lezzetli olan haşlama içli köfte; içindeki ceviz, kıyma, soğan, ince bulgur ve baharatlar ile buluştuğunda harika bir tada kavuşur. Türkiye’de hemen her restoranda bulabileceğiniz haşlama içli köfte, Adana mutfağı temsilcisi olarak özellikle sağlıklı beslenmek isteyenlerin tercihi oluyor.

Humus

adana-mutfagi-yemekleri-5

Adana mutfağı geleneksel lezzetlerinden biri olan humus, sofralarda mezelerin baş tacı olarak yerini alıyor. Genellikle pastırmalı olarak servis edilen bu lezzet, Arap mutfağından gelen bir meze olsa da Adana ile de özdeşleşmiş bir lezzet.

Çiğ Köfte

adana-mutfagi-yemekleri-4

Etli olanı Şanlıurfa ilimiz ile meşhur olsa da, etsiz olarak bulgur ile yapılan çiğ köfte de Adana mutfağının sevilen lezzetlerinden.

Bici Bici

adana-mutfagi-yemekleri-3

Adana mutfağı için geleneksel bir tatlı olan Bici Bici, kolay ve serinletici bir lezzettir.

Halka Tatlı

adana-mutfagi-yemekleri-2

Hamurun içine ceviz konulması ile elde edilen halka tatlı, Adana mutfağının en sevilen şerbetli tatlılarından biridir. Aynı zamanda sokak tatlıları arasında da yer alır.

Sumaklı Soğan

adana-mutfagi-yemekleri-

Kebapçılarda en çok tercih edilen salatalardan biri sumaklı soğandır. Kebap ile iyi bir arkadaş olan bu salata Adana mutfağının en sevilen lezzetlerinden biridir.

Kubra

Bir cevap yazın