Adana Arkeoloji Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi

Ülkemizin eski müzelerinden olan Adana Arkeoloji Müzesi.

Cumhuriyetin ilanından sonra 1924 yılında kurulmuştur. Barındırdığı eserlerde tarihi kadar eski ve geniş eser yelpazesi vardır. Kurulduğu ilk yıllarda, Polis Dairesinde hizmet vermekteydi. Adana ve çevresindeki, Tarsus-Gözlükule, Mersin-Yümüktepe, Milis vs. yerlerde höyük ve iskan yerlerinden eserler sergilenmektedir. Bu eserler çoğunlukla Asur, Hitit, Frig, Fenike, Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait çok sayıda; kitabe, heykel, Stel, mimari parça taşları, pişmiş topraktan  elde edilen çanak, çömlek, çeşitli kaplar, silindirik ve magma mühürleri gibi çok sayıda eser bulunmaktadır.

13993 a8 afrodit_genetrisk_ adana_ark _mz. IMG_1746 (Medium)

En önemlisi de tarihimizi ilgilendiren Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait İslami eserler ile, giyim eşyaları, halk sanatlarına ve elişlerine, Yörük çadırlarına ve sayısı yüzlerce olan eserlerde bulunmaktadır. Söylenenlere göre de müzenin en değerli eserleri lahitlerdir. Müzeye ilk girişte bizleri Hitit dönemine ait olan kapı aslanı Silifke – Taşucun’dan ve Uzuncaburç’tan getirilen iki adet Augustus heykeli dikkatimizi çekiyor. Müzede yaklaşık 17.071 adet arkeolojik eser ve 26.547 adet sikke bulunmaktadır. Adana’ya yolunuz düşerse mutlaka bu muazzam eserleri görmenizi tavsiye ederim.

Bu güzel tarihi eserleri görmek isteyenler için ziyaret saatleri; Pazartesi dışında her gün 08.30-12.30 / 13.00-17.00 saatlerinde ziyarete açıktır.

Sibel

Bir cevap yazın