400 Yıllık İdare Merkezi Olan Topkapı Sarayı

TOPKAPI SARAYI

topkapi-palace-2

Topkapı sarayı 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılarak Dolmabahçe Sarayı inşa edilene kadar yaklaşık 400 yıl  devletin idari merkezi olmuştur. Abdülmecit Dolmabahçe Sarayı’nı inşa ettirdikten sonra devletin idari merkezi olmaktan çıkmıştır. Topkapı sarayı 80.000 m² alana sahiptir. Saray ilk kez müze özelliğini Abdülmecit döneminde kazanmıştır. O dönemde diğer ülkelerin elçilerine sarayın eski eserleri sergilenmiştir. Abdülhamid tahttan indirildikten sonra hazinenin haftanın 2 günü halka sunulması amaçlansa da bu amaç gerçekleştirilememiştir. Topkapı Sarayı, Mustafa Kemal Atatürk’ün verdiği emir ile 9 Ekim 1924 yılında halk ziyaretine açılmıştır. Günümüzde Turistlerin yoğun ilgisini çeken müze1985 yılında UNESCO Dünya Miras Listesi’ne dâhil edilmiştir. 

topkapi-3

Topkapı sarayı müze giriş ücreti 40 TL’dir.

Topkapı sarayı müzesi içinde yer alan Aya İrini Müzesi 09.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Müze ziyareti için ücret 20TL’dir ve saat 16.00’a kadar bilet satışı gerçekleşmektedir.

.topkapi4

Kutsal emanetler dairesine girişlerde kıyafete dikkat edilmesi gerektiği belirtilmiştir. Şort, mini etek vb. kıyafetlerin tercih edilmemesi rica edilmektedir. 

eser7

Harem bölümünü ziyaret etmek isteyenler müze giriş ücretine ek olarak kişi başı 25 TL ödemek zorundadır.

harem1

Müze Salı günleri ziyarete kapalıdır. Müze bölümlerine bebek arabası ile giriş ve fotoğraf çekimi yasaktır.

Müze 18 yaş altı Türk Vatandaşlarına ücretsizdir. Yabancı uyruklular için ise 12 yaş ve altı ücretsiz olarak belirtilmiştir. Harem bölümüne 6 yaş altı çocuklar ücretsiz girebilmektedir.

Ayrıca müze ziyaretinden 65 yaş üstü vatandaşlar, Gaziler ile birlikte Gazi yakınları, Engelli vatandaşlar, Er ya da Erbaşlar, ICOM- ICOMOS- UNESCO kartı olan kişiler, yerli yabancı basın kartına sahip olanlar, seyahat acentesi sahibi veya müdürü olanlar, Kültür Turizm Bakanlığı personelleri, 12 yaş altı yabancı uyruklu çocuklar,  Erasmus ve Comenius Ortak okulları öğrencileri ücretsiz faydalanabilirler. 

eser1eser7 eser6
Müze içerisinde yer alan koleksiyonlar içerisinde imparatorluk hazinesi, padişah kaftanı, halı, kumaş çeşitleri ve kutsal örtü yer almaktadır. Ayrıca padişah portre ve resimlerinin bulunduğu müzede Osmanlı ordusuna ait silahlar bulunmaktadır. müze içerisinde aynı zamanda Bohemya cam kristalleri, bakır toprak mutfak eşyaları, Çin ve Japon porselenleri gümüş eserler ve hırka-i saadet dairesiyle kutsal emanetler yer almaktadır.

eser5eser2 eser3

Kutsal emanetler Yavuz Sultan Selim tarafından Topkapı sarayına getirilmiştir.Topkapı sarayı I. Avlu, II. Avlu, III. Avlu, IV. Avlu ve Harem olmak üzere 5 bölümden oluşmaktadır.eser4

Müze içerisinde yer alan koleksiyonlar içerisinde imparatorluk hazinesi, padişah kaftanı, halı, kumaş çeşitleri ve kutsal örtü yer almaktadır. Ayrıca padişah portre ve resimlerinin bulunduğu müzede Osmanlı ordusuna ait silahlar bulunmaktadır. müze içerisinde aynı zamanda Bohemya cam kristalleri, bakır toprak mutfak eşyaları, Çin ve Japon porselenleri gümüş eserler ve hırka-i saadet dairesiyle kutsal emanetler yer almaktadır. Kutsal emanetler Yavuz Sultan Selim tarafından Topkapı sarayına getirilmiştir.

 

Sibel E

Bir cevap yazın