3 Ayrı Kaleden Oluşan Niğde Kalesi

3 Ayrı Kaleden Oluşan Niğde Kalesi

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Niğde Kalesi her gecen gün ziyareti akımına uğramaktadır.

Niğde Kalesi eski Niğde şehrinin bulunduğu tepede bulunmaktadır. Bu tepe üç surlar çevrilidir. Bu güzel kalenin inşa tarihi hakkında hiçbir bilgi bulunmamaktadır. Fakat Şelçuklular döneminde, I.Alâeddin Keykubat tarafından onarıldığı bilinmektedir.

Ne yazikki zamanla birçok yeri yıkılmış olan kalenin bedenlerinin bir kısmı evlerin duvarı olmuştur. Bugün tepenin kuzeydoğusunda bir hisarı içine alan kısım ayakta kalabilmiştir. Yakın zamana ait yıkıntıları arasında meskene çevrilen iki burcun kalıntıları görülebilmiştir. Bu sur muhtemelen Sungurbey caminin yanına kadar uzanıyordu. Sungurbey caminin karşısında surlardan ayakta kalan az bir kısım restore edilmiştir. Batı taraftaki sur ve burçlar tamamen kaybolmuştur.

Dikkatimize çeken bir başka şey ise kalenin ayakta kalan tek burçtan ibaret ana kulesi tepenin en yüksek noktasına yapılmıştır. Kalenin eski burçlarından birinin üzerine yapılmış bulunan meşhur saat kulesi fevkalade güzel bir eserdir ve adeta Niğde’nin sembolüdür. Fakat kitabesi olmadığı gibi hakkında fazla bir bilgi de yoktur.

Ancak stil yoluyla 19. yüzyıla tarihlenir. Niğde’ye yolunuz düşerse mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Sibel

Bir cevap yazın