2 bin yıllık Çin askerleri Topkapı’da

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müzeler Genel Müdürlüğü ile Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Kültürel Miras İdaresi Başkanlığı tarafından “2012 Türkiye’de Çin Kültür Yılı” etkinlikleri kapsamında Topkapı Sarayı Müzesi’ndeki Has Ahırlar Bölümünde “Çin’in Hazineleri Sergisi” açıldı.

Sergide Çin dışına çıkarılmayan Terra Cotta atı da yer alıyor.

‘Çin Hazineleri’ sergisi; Yasak Şehir Müzesi, Şanghai Müzesi, Qin Shihuang Müzesi başta olmak üzere Çin’in 11 önemli müzesinden getirilen 101 eseri içeriyor. Sergi, 23 Şubat 2013′e kadar açık olacak.

TERRA COTTA ASKERLERİ

Çin’de 11 hanedanlığın başkentliğini yapmış ülkenin orta kesimindeki Şian’da bulunan Terra Cotta askerleri, dünyanın en büyük kral mezarlarından biri olarak kabul edilen Çin Şı Huang’ın mezarını koruyor.

56 kilometrekarelik dev mezarın etrafında Çinli bir köylü tarafından rastlantı üzerine bulunan binlerce toprak asker, normal insan ebatlarında ve her biri dönemin askeri nizamına göre dizilmiş şekilde duruyor.

Savaş öncesi hazır konumda bekleyen binlerce asker, dönemin at arabaları ve atlar, orijinaline uygun şekilde boyanarak dönemin imparatoruyla birlikte gömülmüş.

Toprağın altından ilk çıkartıldığında renklerini koruyan Terra Cotta’ların havayla temasının ardından boyaları birkaç gün içinde siliniyor. Bu nedenle bölgede daha fazla olduğu bilinen askerler gün yüzüne çıkartılmıyor ve renginin korunması için teknolojiler geliştirilmeye çalışılıyor.

‘DUNHUANG’IN RENKLERİ’

Çin’in Hazineleri sergisiyle eş zamanlı olarak İstanbul Tophane’de, Çin’in Gansu eyaletinin ‘Dunhuang Mağaraları’ sergisi de düzenleniyor.

‘DunHuang’ın Renkleri’ sergisinde, Çin’in DunHuang mağarasında bulunan resim ve heykeller izlenime sunuluyor.

Küratörlüğünü DunHuang Akademisi’nden Fan Jinshi, China Arts and Entertainment Group’tan Wan Jiyuan, Peter Huang, Ma RuiQing ile Mimar Sinan Üniversitesi’nden Prof. Dr. Caner Karavit’in yaptığı sergide 2 bin 164 parça eser yer alıyor.

Çin’in dışında ilk kez Türkiye’de sergilenen eserler, 7 Ocak 2013′e kadar görülebilecek.
Sergilenen eserler arasında 28 parça duvar resmi, 21 heykel, 250 küçük rölyef, 10 eski müzik aleti ile tuğla sanatı eserleri, sutralar yer alıyor.

Kaynak: Turizmhabercisi

Yazar: Mehmet

Bir cevap yazın