Kazdağları’nın Zirvesi; Sarıkız Tepesi

Sarıkız Tepesi

Kazdağı Milli park sınırları içerisinde Kazdağları’nın en yüksek üç tepesi bulunuyor. Bunlar; Sarı Kız, Baba Tepe ve Karataş Tepesi (Gargaros) olarak sıralanabilir. Sarı kız tepesi 1574 metre yüksekliğe sahip Kazdağları’nı efsanelere konu yapan yerdir. Tahtacı Türkmenlerinin yüzyıllar boyunca yaşadığı yerdir. Dilden dile dolaşan hikâyesinin yanında muazzam bir manzaraya sahip olan bu yüksek tepe Türkmenlerin kutsal bir ziyaret merkezine dönüşmüştür.

Sarı Kız Tepesine Nasıl Gidilir.

Zeytinli beldesinden başlayarak belde çıkışında yer alan yol ayrımına kadar gelin. Yol ayrımından sağ yönde devam edin 3 kilometre kadar yol aldıktan sonra karşınıza tekrar yol ayrımı çıkacak yine sağ yoldan devam edin. 1 kilometre sonra karşınıza bir köy çıkacak. Bu köy Mehmetalan köyüdür. Türkmen köyü olan bu köyden geçerken kahvelerin önüne kadar gelin. Kahvelerin ordan geçip Kazdağlarına tırmanmaya başlayacaksınız. 3 kilometre sonra Milli park giriş kontrol noktasına ulaşacaksınız. Milli park giriş ücretini ve kılavuzluk ücretini ödedikten sonra yanınıza Mühendisliğin görevlendirdiği Alan klavuzunu alarak yola devam edin. 3 kilometre sonra ikiye ayrılan yolun sol tarafından devam edin. Bu yol keskin virajlıdır.

 

Tozlu Yaylası ve Baba tepeyi geçtikten sonra Sarıkız tepe yoluna gireceksiniz. Bu  kaya ve döküntü taş ile kaplıdır.  1726 metre yüksekliğe Sarıkız tepe, taşlık ve kayalık,toprak tabakası çok ince çıplak bir tepe olarak görülmektedir. Endemik bitkilerin en çok bulunduğu alandır. Edremit körfezine hakim bir noktadır. Buradan bakıldığında manzara müthiş görülmektedir.

Zirvede Sarıkızın türbesi bulunuyor. Bu türbeye konulmuş bir deftere insanlar dileklerini yazabiliyor. O kadar eğlenceli ki deftere dileğinizi yazmadan geri dönmeyin 😉

Kaz Dağları Sarıkız Şenlikleri de düzenlenmektedir.

 

Sibel E